wtorek, 8 lipca 2014

Badania przesiewowe - kiedy? co? jak?

Na początku życia dziecka, lekarze oceniają wg skali Apgar noworodka. Lekarz przyznaje punkty. Dobrze by było wiedzieć, ile i za co dają punkty. Dzięki tej skali można ocenić co dalej robić i czy wszystko dobrze z naszym dzieckiem.


No a przecież to początek ocen naszego dziecka. Ważne dla nas jest też, kto sprawuje i jaką opiekę nad naszym dzieckiem. A są to następujące osoby:
- lek. rodzinny
- lek. pediatra
- położna
- pielęgniarka
- dentysta
Warto abyście wiedzieli za co kto jest odpowiedzialny.Ciekawa jestem czy wiecie jakie badania powinny być zrobione na badaniach przesiewowych. Ja o wielu nie miałam pojęcia. Teraz wiem, że będę się dopominać jeśli czegoś lekarz nie wykona, tj. dość ważne w ocenie rozwoju naszego dziecka. Przecież jeśli lekarz czegoś nie sprawdzi to może nie zauważyć jakiś nieprawidłowości, co za tym idzie możemy za późno zareagować i zdiagnozować chorobę.Czy wszystkie czynności u Was są robione na badaniach przesiewowych? Jeśli nie to może warto zapytać czemu? Może lekarz zapomniał. A może nawet o tym nie wie, że ma obowiązek? 

A po co są wg Was siatki centylowe? I kiedy się martwić?
Siatka centylowa służy do sprawdzania regularności przyrastania masy ciała i wzrostu. Jak czytać siatkę? 10 centyl oznacza np. że około 10% dzieci jest lżejszych od dziecka a 90% cięższych i analogicznie przy centylu 75 jest 75% dzieci lżejszych i 25% cięższych. 
Najlepiej jakby wzrost i waga była w tym samym centylu. Jeśli dziecko skacze nagle z 10 centyla na 70 centyl warto skonsultować z lekarzem. Zdarzają się takie sytuacje przy nagłym rozwoju ale nie zawsze tak jest i może oznaczać to jakąś nieprawidłowość. 2 komentarze :

  1. U nas zawsze bym problem z wagą, moje dzieci są poniżej siatki i czasem sporo, a zaś ze wzrostem sa na górnej granicy...niestety z waga nic nie możemy zrobić choć próbowaliśmy z lekarzami, nam jeszcze przed bilansem radzą zrobić badania krwi i moczu...

    OdpowiedzUsuń
  2. O patrz, też nie wiedziałam co lekarz powinien wykonać na badaniach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że do nas zaglądasz i życzę radosnych dni z nami.