niedziela, 29 czerwca 2014

Mleko gryczane i jęczmienne

Mleko gryczane robi się na ciepło. Mleko jęczmienne robiłam na zimno. O mleku mieliście w tym poście Mleko Owsiane macie tam link do dziewczyny co pisze o diecie bezmlecznej.


Mleko gryczane:
- Pół szklanki kaszy gryczanej zalałam wodą na noc. Wtedy jak w każdym ziarnie uwalniają się produkty      odżywcze i pozbywają się substancji blokujących uwalnianie substancji odżywczych
- Wsypałam do garnka i zalałam dwoma szklankami wody i ugotowałam do miękkości wraz z dwoma    łyżeczkami cukru wanilinowego.
- Przesypanie do blendera przestudzonej kaszy z wodą w której się gotowała.
- W zależności ile pochłonęła kasza wody dolałam zimnej do blendera u mnie wyszło pół szklanki.
- Pół łyżeczki soli i blendowałam.

Mi osobiście mleko nie smakowało bo bardziej kaszą niż mlekiem jednak więc wolę wersje z kaszami i innymi ziarnami na zimno.

Mleko jęczmienne:
- Pół szklanki płatków jęczmiennych nie kaszy jęczmiennej - okazuje się, że są płatki jęczmienne i owsiane.    Zalałam płatki mineralną wodą i na noc wstawiłam do lodówki.
- Rano wsypałam do blendera, dolałam około 2 szklanek wody.
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego i nie całe pół łyżeczki soli.
- Zblendowałam.

Jeśli chcecie dodajcie owoce. Jeśli suszone to ja do szklanki z jęczmieniem, słonecznikiem, lnem lub płatkami owsianymi daje by się namoczyły. Jeśli sezonowe owoce to je płuczę i dodaję tuż przed blendowanie. Wychodzą pyszne i zdrowe napoje a'la mleczne.

Mleka wychodzą gęste - jeśli takich nie chcemy to przelewamy przez sito lub tetrę. U mnie wyznacznikiem gęstości jest smoczek synka. To co nie przejdzie przez dziurkę musi być przelane przez sitko/tetrę - jeśli daje rade przejść przez dziurkę to nie przelewam.

Nie polecam mleka sojowego - gdyż z tego co wiem soja jest sztuczna i nafaszerowana chemią. Jeśli chcecie mogę podać tabelki z zawartością poszczególnych witamin i minerałów. Mnie aktualnie interesował wapń, magnez i wit D oraz żelazo. Mleka się pomału przyjmują w naszej diecie - widzę poprawę w skórze synka więc następnym krokiem jest skomponowanie pełnowartościowej diety.

Edit: Mleko lniane jest glutowate i trzeba rozcieńczać tuż przed podaniem. 


4 komentarze :

Dziękuję, że do nas zaglądasz i życzę radosnych dni z nami.